Oszustwo w XXI wieku
Oszustwo towarzyszy Nam od najdawniejszych lat, przybierało różne formy, może spotkać każdego, często gdy kompletnie tego się nie spodziewa. Jako dorośli ludzie porządkujemy wiedzę i podejmujemy decyzje przez pryzmat ukształtowanych wcześniej poglądów-schematów, które przejmujemy od innych osób, bądź sami tworzymy na bazie wcześniejszych doświadczeń. Są one nam niezbędne do tego, aby sprawnie orientować się w otoczeniu i szybko porządkować odbierane informacje.
Te schematy rzutują również na to jak postrzegamy innych, często nasza ufność może być zachętą dla tych, którzy nie mają skrupułów…Oszuści, bo o nich mowa szukają ofiar zarówno w rzeczywistości wirtualnej, jak i realnej. Przestępcy używają coraz to wymyślniejszych metod wyłudzania pieniędzy, dlatego też trudno opisać każdą z nich, zaprezentujemy kilka z nich:
-
Oszustwo nigeryjskie-pierwotnie występowało jedynie w formie e-maila od rzekomego dalekiego krewnego. Obecnie oszustwo to pojawia się na portalach randkowych, społecznościowych i aukcyjnych. Na tych ostatnich pojawia się w formie oferty zakupu naszego przedmiotu za dużo wyższą cenę. Oszust bardzo szybko przedstawia nam sfałszowane potwierdzenie przelewu i stara się wymóc na nas niezwłoczną wysyłkę naszego przedmiotu za granicę, najczęściej do Nigerii.
-
Oszustwa na Facebooku- najpopularniejszy serwis społecznościowy od dawna nie służy już tylko do utrzymywania kontaktu ze znajomymi. Ponieważ na Facebooku swoją firmę, czy produkt może promować każdy, oszuści bardzo chętnie z niego korzystają kusząc nas coraz to nowymi konkursami, ,,darmowymi doładowaniami”, bonami do popularnych sklepów, czy różnego rodzaju ,,usługami” takimi jak możliwość sprawdzenia, kto przeglądał nasz profil na Facebooku, czy zmiany koloru strony. Oferowane ,,usługi” tak na prawdę nie istnieją, a za każdą z nich kryje się płatna subskrypcja SMS, powiększająca nasz rachunek telefoniczny o kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Aby nie paść ofiarą naciągaczy należy zawsze najpierw zapoznać się z regulaminem, który zwykle znajduje się na samym dole strony.
-
Phishing- jest to podstępne wyłudzanie danych, najczęściej loginów i haseł, których używamy do logowania w systemie bankowości elektronicznej czy np. do sklepu internetowego. Najczęściej ofiara oszustwa dostaje maila informującego np. o konieczności zaktualizowania czy potwierdzenia swoich danych bankowych, czy danych na jakimś portalu. Może to być także mail z ofertą kredytu czy lokaty na preferencyjnych warunkach, albo atrakcyjna oferta zakupu jakiegoś towaru w nowym sklepie internetowym. W mailu zawarty jest link do strony udającej stronę banku czy sklepu internetowego, na którą aby ,,się zalogować ” musimy podać nasze dane dostępowe.
-
Oszustwa rekrutacyjne-pod tą nazwą kryją się metody wyłudzania pieniędzy poprzez oferty pracy. Fałszywe oferty pracy zawierają obietnice wysokich zarobków, przy minimalnych wymaganiach. Aplikując na tego typu ofertę, bardzo szybko otrzymujemy odpowiedź z której wynika, że nasza kandydatura wzbudziła zainteresowanie pracodawcy. Pomimo to, zamiast zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną otrzymujemy informację o konieczności pobrania i wysłania formularza, oddzwonienia na wskazany numer, bądź uiszczenia określonej opłaty np. za badania, bądź szkolenie. Zanim to uczynimy sprawdźmy, czy strona, z której mamy pobrać plik nie jest zwykłym serwisem subskrypcyjnym (jeśli prosi nas o podanie numeru telefonu i wpisanie otrzymanie kodu, to jest to usługa subskrypcyjna polegająca na regularnym wysyłaniu nam SMS-ów za które płacimy). Jeśli mamy oddzwonić, również sprawdźmy, czy podany numer nie jest numerem o podwyższonej opłacie-numery te zaczynają się cyframi 70. Nie przekazujmy również żadnych pieniędzy firmie, która jedynie mami nas ofertą zatrudnienia, a z którą nie mamy jeszcze podpisanej żadnej umowy.
-
Kradzież tożsamości-to podstępne wyłudzanie wrażliwych danych osobowych takich jak imię, nazwisko, numer PESEL, nr dowodu osobistego, czy adres zameldowania. Skradziona tożsamość wykorzystywana jest do zakładania fałszywych sklepów internetowych, ,,lewych” kont na portalach aukcyjnych, zaciągania parabankowych pożyczek, a także do zakładania fikcyjnych firm, które wyłudzają kredyty bankowe na fikcyjnych pracowników, którymi często bywają kolejne ofiary tego procederu. Część fikcyjnych ofert pracy jest tworzona właśnie w celu wyłudzenia danych. Inną metodą stosowaną przez przestępców jest rozsyłanie maili w których podszywają się pod firmy i instytucje z prośbą o ,,aktualizację” danych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o oszustwach w Polsce i aktualnych informacjach na ten temat, odwiedź stronę naszej wolontariuszki Bożeny Kultys (2016 wydała książkę w dziedzinie oszustw).
stop-oszustom.pl